späť

Otázky a odpovede k americkým voľbám: investori môžu profitovať na volatilite

Autor: Mona Mahajan , Peter Lefkin

Dátum: 7. október 2020

 

 

Zhrnutie

Finančné trhy môžu zostať volatilné, ako sa blížime k americkým voľbám v novembri - obzvlášť s perspektívou sporného výsledku. To by však mohlo investorom poskytnúť taktickú príležitosť na zvýšenie rizika pre portfóliá alebo na ďalšiu diverzifikáciu ich investícií.

 

 

Kľúčové „takeaways“

  • Smerovanie k voľbám v USA je typické pre volatilitu trhu a tento rok to ešte zhoršila pandémia Covid-19; akékoľvek právne alebo ústavné výzvy týkajúce sa výsledku volieb by pravdepodobne prispeli k neistote na trhu.
  • Covid-19 diagnóza prezidenta Trumpa pridala k už aj tak nestabilnému obdobiu väčšiu neistotu - na druhej strane, nestabilné trhy by investorom mohli poskytnúť taktické príležitosti.
  • Ak uvidíme rozhodný volebný výsledok a priaznivý vývoj v boji proti Covid-19, očakávame, že v roku 2021 z toho bude mať úžitok širšia skupina sektorov a regiónov - nad rámec amerických technologických akcií s veľkým kapitálom a tém rastu, ktoré sa tento rok osvedčili.

 

 

Ako by sa mali investori pozerať na predvolebnú situáciu v USA, najmä v kontexte s Covid-19?

Mona Mahajan: Historicky boli mesiace pred voľbami v USA pre trhy nestabilné a tento rok sa nemusí líšiť. Predvolebné obdobie prichádza počas globálnej pandémie, ktorá už spôsobila obrovské výkyvy. Vo februári dosiahol index S&P 500 historické maxima, kým Covid-19 nespustil 34% pokles. Pred septembrovou korekciou sa potom index S&P odrazil takmer o 60%. Očakávame, že určitá forma tejto volatility bude pokračovať, kým nebudú známe výsledky volieb. Výkonnosť trhu budú do značnej miery ovplyvňovať aj trendy v oblasti vírusu, ktoré naďalej zostávajú na jeseň neisté, zatiaľ čo Covid-19 diagnóza prezidenta Donalda Trumpa ešte viac zvýšila neistotu v už aj tak nestabilnom období.
Ak sa však zníži miera infekcie, v budúcom roku sa objaví účinná vakcína a globálna ekonomika sa bude naďalej zotavovať, vyhliadky na trhu pre USA a ostatné trhy by sa mohli výrazne zlepšiť. Investori teda môžu v nasledujúcich mesiacoch využiť obdobie volatility trhu ako taktickú príležitosť na doplnenie svojich pozícií v akciách a iných rizikových aktívach.

Peter Lefkin: Aj napriek Covid-19 boli volebné prieskumy v USA pozoruhodne stabilné, pričom bývalý viceprezident Joe Biden si udržoval stály a dôsledný náskok pred prezidentom Trumpom. Kľúč k víťazstvu však nie je v ľudovom hlasovaní, ale skôr v tom, ako sa darí kandidátom v približne ôsmich výkyvných štátoch. To znamená, že pán Trump má bojové šance - aj keď pravdepodobne nie toľko ako v tomto okamihu v roku 2016, kedy v predvolebných prieskumoch s menším rozdielom zaostával. Zdravotný, hospodársky a sociálny dopad pandémie je najdôležitejšou otázkou volieb v roku 2020. Je však prepojený s existujúcim dlhodobým napätím v USA, ktoré odhalila a zosilnila pandémie Covid-19. Napríklad niektorým občanom USA sa napriek Covid-19 darí porovnateľne dobre: môžu zostať doma a pracovať virtuálne. Iní Američania to majú oveľa ťažšie: musia sa hlásiť v práci a riskovať, že ochorejú, alebo nemôžu pracovať a stratili tak príjem. Koronavírus veľa nezmenil, pokiaľ ide o to, kto podporuje ktorého kandidáta, ale zdá sa, že ľudia, ktorí zmenili svoje názory, sa presunuli k pánovi Bidenovi. V tesných voľbách je akýkoľvek krok kritický. Možno rovnako dôležité je, že pandémia posilnila existujúce postoje, takže je menej pravdepodobné, že pred voľbami dôjde k významným posunom od jedného kandidáta k druhému.

 

 

Zatiaľ iba niekoľko sektorov podporilo predbežné oživenie akciových trhov. Bude to pokračovať a čo to znamená pre investorov?

Mona Mahajan: Očakávali sme rozšírenie účasti na trhu - čo znamená, že viac segmentov by malo prekračovať hranice „Covid winners“ v oblasti technológií, spotrebiteľského „discretionary“ sektoru a zdravotnej starostlivosti. Neustále sa otvárajúce hospodárstvo, viac fiškálnych stimulov a priaznivý vývoj v boji proti Covid-19 by pomohli túto rotáciu urýchliť. V USA boli tento rok „zbité“ hodnotové cyklické odvetvia priemyslu, financií a energetiky, zatiaľ čo rastové odvetvia prudko vzrástli - to sa však môže v nasledujúcich šiestich až 12 mesiacoch mierne posunúť. Zvážte napríklad, že obaja hlavní kandidáti na prezidenta navrhujú silné balíčky výdavkov na infraštruktúru. To sa zdá byť pozitívne pre priemysel a výrobu bez ohľadu na to, kto vyhrá.

Širšia účasť sa vzťahuje aj na ďalšie globálne regióny. Európa má atraktívne príležitosti pre hodnotové cyklické výrobky v zdravotníctve a vo finančných odvetviach, ako aj v častiach energetického sektoru. A Čína ponúka expozíciu príbehom sekulárneho rastu - najmä v rastových technológiách, ako je umelá inteligencia a 5G komunikácia. Americký dolár tento rok tiež oslabil, čo by mohlo pomôcť neamerickým aktívam.

Niektoré nemilované sektory by mohli mať pri opätovnom otvorení ekonomiky dobrú pozíci
Návratnosť indexu S&P 500 medziročne podľa sektorov

Zdroj: Bloomberg a AllianzGI. Údaje k 30. septembru 2020. Minulá výkonnosť nenaznačuje budúce výsledky.

 

 

Zostanú úrokové sadzby v USA nízke - a čo to znamená pre infláciu?

Mona Mahajan: Federálny rezervný systém (FED) jasne uviedol, že po istý čas nezvýši sadzby - potenciálne do konca roku 2023. Nízke sadzby držia investorov v honbe za príjmami a niektorí sú nútení investovať do rizikovejších aktív, aby splnili ciele návratnosti a výnosu. FED tiež oznámil zmenu v inflačnej politike, čo naznačuje, že umožní inflácii dočasne prekročiť svoj 2% cieľ, aby vyrovnala 10 rokov dlhé obdobie kedy inflácia tento cieľ nesplnila. Tento scenár - nízke sadzby, pokračujúce menové a fiškálne stimuly a potenciál akcelerácie ekonomického rastu - by mohol v nasledujúcich rokoch zvýšiť inflačné očakávania. Z krátkodobého hľadiska by však rast ekonomiky a normalizácia inflácie mali poskytnúť dobrú kulisu pre akcie a ďalšie rizikové aktíva.

 

 

Ak by bol zvolený za prezidenta Biden, ako to môže mať vplyv na odvetvie finančných služieb a právne predpisy?

Peter Lefkin: Platforma pána Bidena je jemnejšia ako platforma pána Trumpa, ktorej politika bola všeobecne dobrá pre odvetvie finančných služieb. Trump pomohol zrušiť nariadenia o fiduciárnych povinnostiach Obamovej administratívy a výrazne podporoval plány súkromných investícií. Stále len asi 50 % ľudí zamestnaných v súkromnom sektore USA má prístup k súkromným dôchodkovým účtom, ako je napríklad 401(k). Pán Biden navrhol politiku na podporu širšej účasti na trhoch - vrátane zavedenia daňových úverov, ktoré by mohli zvýšiť mieru dôchodkového sporenia pre osoby s nízkym príjmom a mladších pracovníkov.

Mona Mahajan: Politické návrhy pána Bidena požadujú vyššie dane z príjmu právnických osôb, dane z kapitálových výnosov a dane pre bohatých jednotlivcov. Vrátil by tiež späť niektoré z nedávnych opatrení na dereguláciu finančného sektora. Spoločne by tieto politiky mohli poškodiť príjmy spoločností, najmä pre tie odvetvia, ktoré najviac profitovali zo zníženia daní a deregulácie - finančné, a tiež veľké nadnárodné spoločnosti so zahraničnými operáciami vrátane technologických a zdravotníckych firiem. Zvyšovanie daní však nemusí byť pre pána Bidena okamžitou prioritou, zatiaľ čo sa USA zotavujú z recesie. Príjmy zo zvýšenia daní plánuje použiť na investovanie do oblastí rastu, ako je obnoviteľná energia. Trump si medzitým želá zachovať súčasný stav: rád by zachoval svoje opatrenia na zníženie daní a dereguláciu a možno dokonca urobil svoje nedávne zníženie daní zo mzdy trvalé. Celkovo však implementácia plánov oboch kandidátov bude závisieť od toho, ktorá strana bude po voľbách kontrolovať Kongres USA.

 

 

Aké sú hlavné riziká, ktoré by mali investori sledovať?

Mona Mahajan: Z krátkodobého hľadiska si myslíme, že dvoma primárnymi rizikami sú znovu obnovujúci sa koronavírus a výsledok volieb, ktorý je spochybňovaný súdmi. Tieto faktory by pravdepodobne spôsobili na trhoch neistotu spojenú s tradične nestálymi septembrovými a októbrovými mesiacmi. O výsledku volieb sa však nakoniec rozhodne, a teraz sa ukazuje, že rok 2021 by mohol priniesť jednu alebo viac „životaschopných“ vakcín. Ak sa teda tieto riziká vyriešia a ak sa zlepší aktivita spotrebiteľov na celom svete, finančné trhy by mohli fungovať dobre, najmä v prostredí nízkych sadzieb a prebiehajúcich fiškálnych a menových stimulačných opatrení.

Investori môžu v krátkodobom horizonte čeliť volatilite, ale mohli by využiť obdobie konsolidácie - trhové „pullbacks“ alebo pohyb do strany - ako taktické príležitosti na zvýšenie rizika pre portfóliá alebo na ďalšiu diverzifikáciu svojich portfólií. Vidíme potenciál širšej škály sektorov a regiónov podieľať sa na raste trhu v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov. Európa a Čína sú regiónmi, ktoré treba sledovať, rovnako ako priemyselné podniky a vybrané časti finančného a energetického komplexu - najmä čistej energie.

 

 

O autoroch

Mona Mahajan (Riaditeľka, USA investičný stratég, New York, New York)
Pani Mahajan je manažérkou portfólia, riaditeľkou a americkým investičným stratégom v spoločnosti Allianz Global Investors. Zastávala zodpovednosť za vedenie a správu portfólia & 15 rokov skúseností v investičnom priemysle. Pani Mahajan je držiteľkou titulu B.S. a B.A.Sc. z University of Pennsylvania a M.B.A. z Harvard Business School.

Peter Lefkin (Senior Viceprezident Vlády a Zahraničných Vecí, New York, New York)
Peter Lefkin je senior viceprezidentem pre vládne a zahraničné záležitosti v spoločnosti Allianz of America Corporation, do ktorej nastúpil v roku 1988. Vedie štátne a federálne lobistické úsilie v USA. Pan Lefkin má titul B.S.F.S., cum laude, z Georgetown University School of Foreign Service, magisterský titul vo verejnej správe a J.D. ze Syracuse University.

 

Článok sme uverejnili s povolením Allianz Global Investors

 


 

Investovanie je spojené s rizikami. Hodnota investície a jej výnos môže rásť aj klesať a investori nemusia získať späť plnú sumu svojej investície. Toto je materiál marketingovej komunikácie vydaný spoločnosťou Allianz Global Investors GmbH, www.allianzgi.com, investičnou spoločnosťou s ručením obmedzeným, zapísanou v Nemecku, so sídlom v Bockenheimer Landstrasse 42-44, 60323 Frankfurt / M, zapísanou na miestnom súde vo Frankfurte nad Mohanom pod číslom HRB 9340, autorizovanou zo strany Spolkového úradu pre dohľad nad finančnými službami (www.bafin.de).

Zdroj: https://us.allianzgi.com/en-us/advisors/insights/capital-markets-economics/us-elections-q-and-a

Mona Mahajan , Peter Lefkin | 10/07/2020.

Preklad článku so súhlasom Allianz GI.
 


 

 

 

 

 

 

Kategórie:

O investovaní