Zavďačiť sa vlastným deťom a splniť im všetky priania môže byť občas náročné. Predovšetkým tie finančné. Je totiž ťažké vysvetliť, že nový telefón nedostanú, pretože je drahý a momentálne nemáte peniaze na mimoriadne výdaje. Má to však riešenie. Učte svoje deti ako správne zaobchádzať s peniazmi. Ako? Dávajte im vreckové.
Dávať svojim deťom pravidelný príjem je veľmi dôležité. Naučia sa ako svet financií funguje a budú sa viac zaujímať o to, koľko čo stojí. Pripravia sa tak lepšie na budúcnosť a predídu možným problémom, ako je napríklad zadlženie.
1. Vreckové deťom dávajte pravidelne
Vreckové má u detí simulovať výplatu, ktorú budú v dospelosti poberať. Vyplácajte im rovnakú čiastku každý mesiac, ideálne stále v rovnaký deň, aby si zvykli na dobu, kedy si musia s peniazmi vystačiť. Pokiaľ ich všetky utratia po prvých pár dňoch, zvyšok mesiaca si zmrzlinu alebo nové tričko budú musieť odpustiť. Pri malých deťoch do cca 10 rokov, a tých čo hospodárenie nezvládajú sa odporúča nastaviť aj týždennú formu výplaty.
2. Ako vyplácať peniaze? V hotovosti alebo na účet
Zvyčajne majú deti vlastné peniaze od nástupu do školy, kedy už vedia trochu počítať. Poraďte sa s nimi, či chcú dostávať vreckové v hotovosti alebo na účet. Zvážte podľa zrelosti vášho dieťaťa, čo im bude vyhovovať, nebojte sa s nimi však o výhodách a nevýhodách oboch spôsobov hovoriť.
Na detskom bankovom účte máte peniaze neustále pod kontrolou ako vy, tak aj deti. Naučia sa používať platobnú kartu, internet banking a mobilnú aplikáciu, čo v dospelosti rozhodne ocenia. Pre zasielanie peňazí deťom na účet môžete využiť napríklad mKonto pre deti, kde máte dohľad nad tým, za čo vaše deti utrácajú.
3. Naučte deti odkladať pätinu vreckového
Deti získavajú vreckové predovšetkým pre svoju zábavu a je na nich, ako s ním naložia. Aj preto by sme s nimi mali hovoriť o reálnych nákladoch domácnosti, aby pochopili, že veľká časť zarobených peňazí ide na zaplatenie nájmu, jedla a ďalších nevyhnutných položiek. Aby deti vreckové neutrácali iba pre potešenie, mali by si cca od 10. roku pravidelne z vreckového zaplatiť aj nejaký výdaj, ako napríklad školský obed alebo mobil, koníčky a podobne. Naučíte ich zodpovednosti a strategickému zmýšľaniu.
Je dobré, pokiaľ si z každého vreckového niečo ušetria, aby si časom mohli kúpiť to, po čom už dlho túžia. Odporúčame preto, aby si odkladali 10–20 % vreckového.
Je jasné, že z mesačného vreckového v rade pár eur si deti na nový bicykel našetria ťažko. Pokiaľ ho skutočne potrebujú a rozhodnete sa im ho kúpiť, je dobré, aby sa na jeho kúpe čiastočne podieľali. Dohodnite sa s nimi, že pokiaľ prispejú na bicykel napríklad 30 eurami, zvyšok doplatíte. Dieťa bude motivované, o peniazoch začne viac premýšľať a nebude utrácať za zbytočnosti.
4. Ponúknite svojim ratolestiam extra zárobok
Vreckové by malo slúžiť predovšetkým k naučeniu správneho zaobchádzania s peniazmi. Nemali by sme zaň chcieť protislužbu v podobe umývania riadu alebo vysávania. Domáce práce by predsa deti mali robiť automaticky. Bez ohľadu na odmenu.
Pokiaľ ich však práca motivuje, ponúknite svojim potomkom extra peniaze nad rámec vreckového za mimoriadnu výpomoc. Za upratovanie garáže alebo celodennú pomoc na záhrade si predsa peniaze naviac zaslúžia.
5. Keď dieťaťu dôjdu peniaze, požičajte mu a vytvorte splátkový kalendár
Pokiaľ dieťa utratí peniaze skôr, než dostane ďalšie vreckové, ale potrebuje si nutne kúpiť lístok na futbal alebo do kina, požičajte mu. Využite situáciu na to, aby ste mu vysvetlili, čo urobil nesprávne a aké to má následky. Následne vytvorte splátkový kalendár na niekoľko budúcich mesiacov, v ktorých mu z vreckového strhnete časť požičaných peňazí. Dbajte na to, aby dieťa skutočne splatilo celú čiastku. V opačnom prípade by to mohlo začať využívať, pretože by vedelo, že mu časť dlhu odpustíte.