späť

Šetriť do prasiatka si môže každé dieťa

 

Nikdy nie je priskoro začať správne hospodáriť s peniazmi. Deti by sme mali pripravovať na finančnú zodpovednosť už od útleho veku. K predškolákovi budeme, samozrejme, pristupovať inak, ako k sedemnásťročnému tínedžerovi, princíp však zostáva rovnaký. Triezvy a uvedomelý prístup k financiám už od detského veku prispieva k spokojnému životu v dospelosti.

„Je to také ľahké, keď niečo chceme, jednoducho si na to požičiame. Možno to ale budeme splácať vyše roka…,“ hovorí Ben Belanger zo spoločnosti Belanger and Associates Ameriprise Financial Services, Inc.

 

 

Finančná výchova podľa veku


3 až 5 rokov

Už v tomto veku môžete začať deťom vštepovať tzv. „metódu oneskorené odmeny“. Ak niečo chcú, môžu si na to nejaký čas počkať. Počas tejto doby si ujasnia, či po tom naozaj tak túžia a môžu sa aspoň viac tešiť. Všetko v živote nemáme hneď a keď sa s tým deti zmieria už ako malé, v budúcnosti tak predídu problémom s nereálnym finančným očakávaním alebo dokonca dlhom. Nechajte ich samých upratať si hračky alebo poliať záhradku a pomáhajte im so šetrením. Milou radou alebo zakúpením pokladničky v podobe ich obľúbeného motívu určite nič nepokazíte. A že ešte nevedia počítať? Nevadí. Rozdiel medzi plnou a prázdnou pokladničkou určite spoznajú.

 

6 až 10 rokov

Deťom sa začína povinná školská dochádzka, a tak je ten správny čas na rozhodovanie o tom, ako peniaze utratiť rozumne. Zrejme vám radi pomôžu s nákupom potravín alebo nového oblečenia do školy. Vysvetlite im pomer ceny a kvality či systém zliav. So zoznamom v ruke a obmedzeným rozpočtom sa sami najlepšie naučia vychádzať s financiami. Na druhej strane, nie všetky deti sú tak priebojné, že sa to odvážia. Bojácnych potomkov zatiaľ radšej sprevádzajte. Času na osamostatnenie majú ešte relatívne dosť.

 

11 až 14 rokov

Slovenskí tínedžeri na druhom stupni základnej školy od rodičov dostávajú desiatky eur mesačne. Na vreckovom v tejto výške sa už dá veľmi dobre a názorne ukázať rozdiel medzi šetrením a investíciou. Uvidia, že aj keď investujú menšiu čiatku, než zvládnu investovať o 10 rokov, za 20 rokov budú bohatší. Rovnako tak práve teraz najlepšie pochopia, že dlhodobé investície sa oplatia viac.

 

15 až 18 rokov

Stredoškoláci majú pred sebou ďalšiu úlohu – rozlíšiť dobrý a zlý dlh. Akonáhle dosiahnu plnoletosť, môžu si zriadiť kreditnú kartu alebo povolené prečerpanie, a preto by ste ich už vopred mali naučiť šetriť a uvedomovať si, že ak majú dlh, musia ho vedieť splácať. Pokiaľ si vaše deti nenašetrí napríklad na výlet alebo nový bicykel, môžete im peniaze požičiať a vymyslieť systém „pokút“, keď peniaze nevrátia včas.

 

 

Každé dieťa je iné a vy, rodičia, im môžete svoju finančnú výchovu prispôsobiť. Práve praktickou skúsenosťou v rodine sa finančná gramotnosť získava vôbec najlepšie. Zrejme preto sa ešte nevyučuje v školách. :))
 

 

Kategórie:

Voľný čas