späť

6 finančných tipov pre mladých

Pochopenie fungovania peňazí je prvým krokom k tomu, aby pracovali správne pre nás. Finančná gramotnosť sa v škole nestala obľúbeným predmetom a tak sa študentom môže zdať, že sa v otázke peňazí cítia trochu stratene.
Dávna múdrosť hovorí, že pokiaľ ide o peniaze, je lepšie sa učiť z chýb cudzích ako svojich vlastných. My prinášame pár tipov, ako sa tam vonku v reálnom svete nestratiť a žiť plnohodnotný komfortný život bez finančných ťažkostí.


1.    Sebakontrola
Sú tie džíny a nová mikina naozaj nutné? Nechcete si radšej tých 50 eur odložiť na posledný týždeň pred výplatou alebo na vreckové na ďalší mesiac? Peniaze síce nekúpia šťastie, ale môžu kúpiť istý komfort. Čím skôr sa naučíte umeniu odloženia rozkoše, tým skôr pochopíte, že čakanie na peniaze nemusí byť až tak dlhé. Súčasný finančný trh poskytuje veľa možností, ako si dopriať na prvý pohľad nedosiahnuteľné: ponuky krátkodobých úverov, kontokorentov či kreditných kariet...
Nezabudnite však na to, že pokiaľ dôjde na deň splatnosti úveru, dodržujte termíny a vždy poskytnite splátku načas. Nedostanete sa tak na čiernu listinu pre možnú budúcu hypotéku či úver.

Aj napriek tomu, že to chcete, to neznamená, že to aj potrebujete. Radšej si odložte peniaze a kúpte si svoju „radosť“ neskôr.


2.    Kde idú moje peniaze?
Nie je to žiadna prevratná myšlienka, ak povieme, že výdaje nesmú prevyšovať príjmy. Ako docieliť, aby sme neboli v strate? Oddeľte si svoj týždenný či denný budget. Peniaze budete mať pod kontrolou a budete presne vidieť, koľko a na čo míňate. Akonáhle si uvedomíte, že vaša ranná rutina s horúcou čokoládou vám v konečnom dôsledku uberie z vášho týždenného budgetu 8 EUR, zístíte, že robiť malé, zvládnuteľné zmeny vo svojich každodenných nákladoch môže mať obrovský dopad na váš celomesačný budget.  Všetky náklady si skúste pre lepší prehľad zapisovať.

Pokiaľ udržíte vaše mesačné výdaje na minime, v dlohobodom horizonte ušetríte parádny balík!

3.    Otvorte si núdzový účet
Mať odložené peniaze bokom pre nečakané výdaje či udalosti vám môže skutočne pomôcť. V prípade nečakaných finančných problémoch máte istotu a budete vďaka nim lepšie spávať.
Ušetrené peniažky sú akousi pomyselnou záchrannou sieťou, ktorá vás podrží do momentu, kým sa postavíte opäť na nohy.

Úspory by mali byť v takej hodnote, aby vás zabezpečili minimálne počas šiestich mesiacov.

Na odkladanie však nepoužívajte matrac či ponožku! Peniaze uložte na sporiaci účet. Všeobecne je však táto situácia na finančných trhoch zúfalá a vysoké úroky na sporiacich produktoch dosahujú svoje historické minimá. Peniaze na sporiacom účte sa vám budú ako-tak zhodnocovať. A navyše, keď necháte peniaze na bežnom konte, s istotou ich miniete. Sporenie nespočíva iba v narastajúcich úrokoch, ale tiež v odkladaní peňazí bokom.

4.    Dane
Pokiaľ ste pracujúci študenti, s obrovskou pravdepodobnosťou máte úľavy na dani. Samozrejme to záleží od typu pracovnej zmluvy, ktorú máte u zamestnávateľa.

Štát zvýhodňuje študentov v zdaňovaní, avšak len pri splnení istých podmienok.


U svojho zamestnávateľa sa informujte o možnostiach, ako uplatniť daňovú výnimku a neprísť o zaslúžené peniaze. O tom, ako „vyhrať“ nad daňovým systémom, sa podrobnejšie rozpíšeme niekedy nabudúce.

5.    Začnite si šetriť na dôchodok už teraz
Ťažko pomyslieť na to, že jedného dňa pôjdeme do dôchodku, obzvlášť, keď väčšina z nás ani nevie, čo bude robiť budúci víkend. Mladí ľudia si nezvyknú robiť dlhodobé plány, no opak by mal byť pravdou. Finančný expert Scott Stencler uvádza, že väčšina opýtaných vo svojich 30 či 40 rokoch ľutujte, že si na svoj dôchodok nezačali odkladať skôr. Neurobte rovnakú chybu a začnite si na váš dôchodok sporiť už teraz.

Hoci sa zdá, že zanedbateľná čiastka 20 eur mesačne nie je veľké terno, spočítajte si, koľko si našetríte v priebehu 30 rokov.

6.    Kultivujte svoje najnáročnejšie sny!
Hlavným dôvodom, prečo sa ľuďom nedarí plniť svoje dlhodobé finančné plány, je to, že častokrát ich nedokážu ani sformulovať.
Chcete sa v horizonte piatich rokov dostať na Maledivy? Chcete si o desať rokov zriadiť domček na predmestí či založiť vlastnú pekárničku?

Skúste si definovať svoje dlhodobé plány a postupne sa zamýšľať, ako ich dosiahnuť.

Existuje mnoho metód, ktoré môžu slúžiť ako oporný bod pre splnenie vašich najväčších snov. Spôsobov, ako si začať sporiť na vaše sny, je mnoho, napríklad so sporením eMax plus môžete mať až 4 rôzne sporiace účty, ktoré si môžete nazvať podľa seba.


 

Kategórie:

Aktuality, Voľný čas