späť

Podvodov cez SMS správy pribúda - potvrdzovaciu SMS nikdy nepreposielajte

Preposlanie SMS správy vás môže vyjsť veľmi draho. Podvodníci dokážu zneužiť vašu pomoc, za vaše peniaze potom nakupujú drahý tovar alebo napríklad uzatvárajú vysoké pôžičky a vy ich potom musíte splácať. Netýka sa to len bánk, ale aj telefónnych operátorov a ďalších inštitúcií umožňujúcich autorizáciu prostredníctvom potvrdzovacej SMS. Majte prosím na pamäti obsah tohto článku!


Existuje hneď niekoľko spôsobov, akými podvodníci dokážu zneužiť váš telefón, aby sa dostali k vašim peniazom. Vy ho pritom vôbec nemusíte dať z ruky. Stačí im len získať vaše telefónne číslo alebo obsah SMS, ktorá vám na mobil prišla. Bankoví klienti sa kvôli zdanlivo nevinnému preposlaniu textovej správy môžu na dlhú dobu zadĺžiť, pretože tak pomôžu podvodníkovi uzavrieť pôžičku v ich mene. Medzi tie najčastejšie spôsoby zneužívania SMS správ patria nasledujúce prípady.


Cez SMS správy sa podvodníci snažia získať potrebné prihlasovacie údaje k vášmu profilu na Facebooku. Vďaka nim vás totiž o neho môžu pripraviť. Ich pokusy vyzerajú úplne nevinne:

 


 
Keby ste svoje údaje vyplnili, útočník by ich zneužil predstierajúc, že je váš priateľ. Aby mohol previesť váš facebookový účet na seba, potreboval by už len jednu jedinú vec: ten kód, ktorý vám príde v SMS správe. Vďaka nemu by potom začal vystupovať pod vašim menom, písať ľuďom, ktorých máte v priateľoch, a lákal by z nich prihlasovacie údaje k ich bankovému kontu. Preto správy nepreposielajte a svoje užívateľské mená, e-maily ani heslá nevyplňujte na požiadanie na iných stránkach, než sú tie, cez ktoré sa prihlásite priamo na sociálnu sieť. Tým sa dostávame k ďalšiemu spôsobu, akým to na nás podvodníci skúšajú.


Niekto z priateľov na Facebooku prosí o požičanie "pár eur" a hrozne na vás tlačí. O takýchto prípadoch už sme vám písali. Konverzácia na Facebooku môže vyzerať napríklad ako na obrázku:


 
Keby ste zvolili zlú cestu, odkaz by vás priviedol na falošný web. Ten by vám oznámil, že vaše údaje sa nedarí zadať alebo že sa vyskytla chyba. To ale nie je pravda - zadanie sa podarilo a útočník vie, ako sa prihlásiť do vášho internetového bankovníctva. Vy mu samozrejme napíšete, že sa vám nepodarilo prihlásiť, načo on zareaguje, že má vlastne rovnakú banku, že sa prihlási cez seba, ale potvrdzovaciu SMS si nechá poslať na váš telefón, pretože jemu by neprišla. Medzitým už sa ale prihlásil do vášho bankovníctva, zadal príkaz k platbe a teraz už len čaká, až prepošlete kód k jej potvrdeniu.


Hackeri vedia šikovne pracovať s našou psychikou. Vyvolávajú pocit stresu, tlačia na nás a citovo nás vydierajú. Keď poviete, že sa prihlásite cez svoje bankovníctvo, namietnu, že by peniaze prišli neskoro, zatiaľ čo cez nimi odoslaný odkaz prídu hneď. Keď sa spýtate, čo je to za čudný web, urobia z vás hlupáka: "Ty to nepoznáš? Cez túto bránu dnes platí každý!"


Môže sa stať, že vám príde neočakávaná SMS s kódom - už to je samo o sebe podozrivé. Následne vám zavolá alebo napíše cudzie telefónne číslo, ktorého majiteľ vysvetľuje, že sa pri platbe na internete pomýlil a miesto svojho telefónneho čísla zadal počas vyplňovania údajov potrebných na vykonanie transakcie kontakt na vás. Poprosí vás o preposlanie spomínanej SMS správy, aby mohol kódom v nej obsiahnutým autorizovať platbu zo svojho bankového účtu. Pokiaľ ale využívate niektorú zo služieb umožňujúcich transakciu cez telefón, ako je napríklad m-platba, ktorú je možné vykonať len pomocou telefónneho čísla a kódu zaslaného na toto číslo formou SMS, s najvyššou pravdepodobnosťou pôjde o prevod z vášho konta. Podvodníka tento pokus takmer nič nestojí a podobným spôsobom môže skúšať okradnúť stovky ľudí denne.


Privyrobenie si preposlaním SMS s kódom funguje na rovnakom princípe, ako vyššie uvedený príklad, len s tým rozdielom, že tentoraz si podvodníci poistia, aby vo vašom prípade uspeli - dajú vám napríklad podmienku, že musíte mať paušál u konkrétneho operátora. Ako si môžu diktovať podmienky? Je to neuveriteľné, ale majú úspech aj s takto drzým trikom, ako je ponuka privyrobenia si spočívajúca práve v preposielaní textových správ. Objavuje sa hlavne v komentároch na Facebooku a ďalších sociálnych sieťach. Znie zhruba takto:

 


Nenechajte sa nachytať! Podvodníci využijú vaše telefónne číslo, zaplatia s ním prostredníctvom mobilnej platby a vy im ešte pošlete autorizačnú SMS. Sľúbených 250 eur určite neuvidíte, ale zato prídete o tisíce...


Najväčšou a najbolestivejšou finančnou stratou potom je, keď z dobrej vôle preposlanou SMS správou schválite pôžičku na nemalú sumu, ale tá nepristane na vašom účte. Pokiaľ vám teda podobná SMS príde, nikomu ju v žiadnom prípade nepreposielajte a ihneď si zmeňte aj svoje heslo do internetového bankovníctva.


Aby ste sa nestali obeťou podvodu, dodržiavajte tri pravidlá:



Na záver ešte odporúčame nestrácať prehľad o dianí na účte. Hacker môže váš účet zneužiť aj opakovane, pravidelná kontrola vám tak môže čo najrýchlejšie odhaliť, že sa niečo deje. Používajte napríklad notifikačné služby, ktoré vás prostredníctvom e-mailu alebo SMS upozornia na vykonávané transakcie, alebo priebežne kontrolujte históriu platieb vo svojej mobilnej aplikácii.