Extrémne veľké auto, s ktorým sa v meste skoro nedá zaparkovať, kabelka v hodnote niekoľkých priemerných mesačných platov, alebo napríklad mobilný telefón obkladaný diamantmi. Symboly bohatstva mávajú rôzne podoby. Tie minulé boli ale často také zvláštne, že nad nimi dnes zostáva rozum stáť. Chceli by ste mať napríklad čierne zuby alebo nahnitý ananás v obývačke?
Čierne zuby
Čierne zuby boli v Japonsku po stáročia vnímané ako krásne a boli jedným zo symbolov demonštrujúcich bohatstvo ich majiteľa či majiteľky. Farbeniu zubov načierno sa hovorilo ohaguro. Okrem toho, že čierne zuby boli v Japonsku považované za pekné, ľudia verili, že ich čierna farba ochráni pred kazmi. Zuby sa dofarbovali približne raz za týždeň a na dosiahnutie ich sčernania sa používala špeciálna zmes železných pilín, octu a byliniek. Móda čiernych zubov sa začala pomaly vytrácať v druhej polovici 19. storočia.
Stolové hry
Kým dnes už pozvánkou na hru Človeče, nehnevaj sa nikoho neoslníte, v staroveku to bolo úplne inak. Stolové hry boli obľúbeným diplomatickým darom, ktorým sa vzájomne obdarovávali vysoko postavení úradníci či panovníci. Kto si mohol v starom Egypte či Mezopotámii dovoliť hrať stolové hry, musel byť skutočne bohatý. Všetci ostatní totiž mali toľko práce, že na nič podobné nemali čas.
Ananás
Tropické ovocie bolo svojho času hlavne vo Veľkej Británii takým významným sociálnym symbolom, až si ho ľudia v 18. storočí dokonca prenajímali. Ak niekto usporiadal večierok alebo významnú spoločenskú udalosť a chcel svojich hostí oslniť niečím skutočne špeciálnym, zaobstaral si ovocie z trópov. Pretože šlo o veľmi drahú záležitosť, mohli si tí chudobnejší ananás prenajať aspoň na jeden večer. Nenačaté ananásy majú našťastie pomerne dlhú trvanlivosť, jeden kus tak mohol pred zhnitím vystriedať hneď niekoľko dočasných majiteľov.
Extrémne dlhé špičky topánok
V stredovekej Európe boli svojho času veľmi módne špicaté topánky, ktoré sa prezývali krakovské (údajne pochádzali práve z Krakova). Čím dlhšia špička, tým lepšie pre ich majiteľa. Dĺžku špičiek dokonca v niektorých krajinách upravoval zákon. Zatiaľ, čo napríklad anglickí sedliaci mohli mať špičky dlhé len nejakých 15 centimetrov, šľachta si mohla dovoliť až 60 centimetrovú.
Röntgenové snímky
Začiatkom 20. storočia sa ešte vedelo len málo o nebezpečenstve röntgenového žiarenia. Najmä v USA tak boli ľudia priamo posadnutí vlastnením röntgenových snímok svojho tela. Bola to nielen móda, ale aj dôkaz, že si niečo také drahé, ako bola vtedy vlastná röntgenová snímka, môžete finančne dovoliť.