"Nie je také ťažké dostať sa na vrchol, je oveľa ťažšie sa na ňom udržať." To je príslovie, ktoré počúvame prevažne od športovcov, ale popoví speváci by s ním určite tiež súhlasili. Dôkazom je obrovské množstvo takzvaných one hit wonders, čiže umelcov jedného hitu. Mnoho takých hudobníkov sa však vďaka jednorazovému úspechu dokázalo finančne zabezpečiť na dlhé roky. Možno vás prekvapí, kto medzi nich patrí.
Macarena - Los del Río
Španielska skupina Los del Río vznikla už začiatkom 60. rokov, ale ich najväčší úspech prišiel až o viac ako tridsať rokov neskôr. Chytľavú skladbu Macarena z roku 1993 sprevádzal videoklip s originálnym tancom a celosvetový hit sa zrodil takmer cez noc. Členovia Los del Río údajne mali v zmluve, že zo ziskov z tejto skladby získajú 25%. Podľa dostupných informácií si do roku 2003 len na tantiémách zarobili okolo 250 000 eur. Na jednu pesničku celkom slušná suma.
Take On Me - A-Ha
Nórska kapela A-ha síce stále existuje, ale na jej slávu z 80. rokov už väčšina súčasných hudobných fanúšikov pozabudla. Skladba Take On Me z roku 1984 je jej jediný celosvetový hit. Naprieč štátmi sa vraj predalo viac ako 7 miliónov kópií tohto singlu. Bohužiaľ pre členov kapely A-Ha vyšla ich najúspešnejšie skladba iba dva roky po založení skupiny a nikdy sa im už nepodarilo na niekdajší úspech nadviazať. Na druhej strane je to práve tento hit, vďaka ktorému vypredávajú koncertné sály aj dnes.
Mambo No. 5 - Lou Bega
Spevák a hudobník David Lubega sa narodil v Mníchove, časť života strávil v Taliansku a teraz žije v Berlíne. Hudbou sa živí dodnes, avšak úspech tanečného hitu Mambo No. 5 z roku 1999 sa mu prekonať nepodarilo. Jeho novšie skladby sú známe len v Nemecku a niektoré ešte vo Švajčiarsku. Ako sám povedal v nedávnom rozhovore, od začiatku vedel, že mu táto skladba môže otvoriť dvere k vysnívanej kariére speváka. Je rád, že sa mu to vďaka nej skutočne podarilo, aj keď už nie v celosvetovom meradle.
Scatman - Scatman John
Kým sa niektorým podarí najväčší hit vydať hneď na začiatku kariéry, iní sa na vrchol dostanú až na jej úplnom konci. To je prípad amerického hudobníka Johna Larkina. Nie príliš úspešný jazzový muzikant celý život koktal a okrem iného sa potýkal so závislosťou na drogách a alkohole. V roku 1994 však vydal originálnu kombináciu tanečnej hudby a takzvaného “scatovania” v podobe singlu Scatman. Pesnička ho katapultovala na vrchol popovej hudby. Slávil s ňou úspech nielen v USA a v Európe, ale aj v Japonsku, kde sa vraj dokonca začali vyrábať jeho figúrky. Svoju slávu (a peniaze) si ale moc dlho neužil, bohužiaľ v roku 1999 zomrel na rakovinu.
99 Luftballons - Nena
Zrejme jedna z mála skladieb v nemčine (ak nie jediná), ktorá bodovala v hitparádach v USA. Keď sa ukázalo, že protivojnová skladba z roku 1983 má hitový potenciál aj za hranicami Nemecka, naspievala kapela Nena aj anglickú verziu. Neskôr sa však autori dozvedeli, že to nemali robiť, pretože text piesne tým stratil na svojej naliehavosti. Nech už je to akokoľvek, so žiadnou ďalšou skladbou dieru do sveta už neurobili a za štyri roky od vydania hitu sa rozišli každý svojou cestou. Speváčka Gabriele Susanne Kerner ale skladbu dodnes často spieva na svojich sólových koncertoch.