"Investujem do umenia” možno znie o trochu viac cool než "šetrím si na šporiacom účte”, ale ak chcete skutočne ušetriť nejaké peniaze, prípadne si dokonca zarobiť niečo navyše, a nie len machrovať, tak vám radíme zvoliť skôr druhú možnosť.
Samozrejme chápeme lákavú predstavu, že keď si dnes za pár korún kúpite obraz od absolventa VŠVU, tak ho za dvadsať rokov predáte za milióny. Ale tak to obvykle nefunguje.
S najväčšou pravdepodobnosťou ten obraz nikomu nepredáte ani za päťdesiat rokov a v lepšom prípade budete mať vďaka svojej investícii naveky peknú (alebo aspoň originálnu) dekoráciu obývačky. V horšom prípade si plátno nechcene prekopnete pri sťahovaní, obraz vám splesnivie v pivnici, alebo vám ho pri oslave narodenín poleje kamarát červeným vínom.
Možno sa rozhodnete, že na to pôjdete od lesa a nebudete investovať do mladých umelcov, ktorí sa ani nemusia nikdy presláviť. Rozhodnete sa preto kúpiť časom preverenú kvalitu. Ak ale nemáte zodpovedajúce kunsthistorické vzdelanie, pravdepodobne tú preverenú kvalitu nespoznáte.
Sympatický predajca v starožitníctve alebo na blšom trhu na vás zažmurká a prihodí historku o tom, že tento kus ešte nedávno visel v národnej galérii, ale už sa im tam pre nedostatok miesta nevošiel. A pretože oni majú konexie a dlhoročnú skúsenosť s predajom umenia, tak tento skvost mal to šťastie a skončil u nich v obchodíku. A keď ste už taký sympaťák so záujmom o umenie, tak vám ho nechajú za päť tisíc, pretože hneď vidia, že vy sa vyznáte.
Následne si s radosťou a pocitom, že ste kultúrny človek, odnášate domov bezcennú patlaninu, ktorú predajca za dve stovky kúpil spolu s celou pozostalosťou nejakej nebohej babičky.
Samozrejme vám nechceme brať ilúzie, že sa z vás stane svetoznámy zberateľ, mecenáš mladých umelcov a boháč k tomu – aj to sa môže stať. V takom prípade nám dajte vedieť, až budete usporadúvať výstavu svojej zbierky a my sa prídeme pozrieť, ako sa to robí :-)