Nebudeme vám radiť, čo a ako si máte napísať do životopisu. Keď už ste sa dostali na pohovor, sformulovali ste ho pravdepodobne správne, zaujímavo a presne na mieru pozície, o ktorú sa uchádzate. Vyhrané ale ešte rozhodne nemáte.
Kľúčovou bránou k vysnívanému zamestnaniu totiž býva práve pohovor. Niekedy dokonca niekoľko pohovorov po sebe. Ako na nich zažiariť?
Nepodceňujte oblečenie
Chýbajúcu kvalifikáciu alebo vzdelanie vhodne zvolené oblečenie samozrejme nezachráni. Pri osobnom pohovore je ale dôležitejšie, než si možno myslíte.
Zásadný je prvý dojem – teda prvých pár sekúnd. Jednak preto, že pracovné pohovory nebývajú príliš dlhé, jednak preto, že pri vykonávaní svojej práce sa pravdepodobne stretnete aj s ďalšími ľuďmi a šéf sa za vás rozhodne nebude chcieť hanbiť. Oblečte sa teda slušne, čisto a hlavne tak, aby ste sa cítili pohodlne. Keď sa budete dusiť alebo ošívať, utrpí tým váš šarm.
Kreatívne módne experimenty alebo rýdzo neformálny úbor, ktorým chcete budúcemu zamestnávateľovi naznačiť, ako ste v pohode, radšej vynechajte. Ideálne je overiť si dress-code danej firmy vopred. Na pohovor sa potom oblečte aspoň o stupeň formálnejšie. Vizážisti tiež odporúčajú zistiť si, aké farby vám pristanú – harmónia totiž posilňuje dôveryhodnosť. Nechajte si napríklad pre podobné príležitosti zostaviť paletu farieb, ktoré vám sadnú. A nezabudnite na čisté topánky! Diabol sa skrýva v detaile a vy predsa nechcete prísť o vysnívanú prácu kvôli nevyčisteným poltopánkam.
Naučte sa vhodné odpovede naspamäť
Kde sa vidíte za desať rokov? Čo sú vaše silné a slabé stránky? Koľko peňazí by ste chceli za svoju prácu brať? Prečo sa o miesto v našej firme uchádzate? Čo nám môžete ponúknuť? Pri pracovných pohovoroch sa otázky často opakujú, takže sa oplatí pripraviť si nejaké odpovede už dopredu.
Ak budete aspoň trochu originálni, tj. nebudete opakovať rovnakú odpoveď, akú aj ostatní uchádzači vyčítali z webov personálnych agentúr, budete hovoriť pravdu a zdravo si veriť, nepochybne vám naučené odpovede získajú plusové body. A držte sa ich aj napriek tomu, že vám niektoré z nich môžu pripadať hlúpe alebo máte chuť partnera v rozhovore familiárne potľapkať po ramene, povedať mu, že chápete, že sa na to spýtať musí, ale že by ste s ním radšej zašli na pivo, pretože je sympaťák a budete si v práci rozumieť. Túto stratégiu vážne neodporúčame.
Zistite si o svojom potenciálnom zamestnávateľovi čo najviac
Môže vám to pripadať ako nosenie dreva do lesa, ale – keď už sme pri tých prísloviach – opakovanie je matkou múdrosti. A tak ešte raz: zistite si o svojom budúcom zamestnávateľovi a o pozícii, na ktorú sa hlásite, čo najviac informácií. Prejdite si firemný web, prečítajte firemný blog a ak máte možnosť, vyspovedajte niekoho zo zamestnancov. Počas pohovoru musí byť jasné, že sa o dianie vo firme živo zaujímate a že k nej máte viac než pozitívny vzťah!