„Nikdy neinvestujem do niečoho, čomu nerozumiem,“ povedal W. Buffett, najbohatší muž sveta a investičný guru.
Najväčším rizikom pre našinca je podľa môjho názoru neznalosť princípov investovania a fungovania fondov, o ktorých sme písali prednedávnom.
Nájdite si preto čas, skôr ako niekam pošlete svoje ťažko zarobené peniaze, na naštudovanie základných pojmov a princípov investovania. Na druhej strane, aj prílišná snaha „byť v obraze“ môže byť na škodu. Mám na mysli časté, denné sledovanie kurzov svojich fondov. Pamätajte, že investovanie do fondov je skôr beh na dlhšie trate (minimálne rok) a nie denné online obchodovanie ako na Wall street. To je skôr špekulácia. Samozrejme, aj to je jedna z ciest (stratégií). Zvážte však, či je to práve tá vaša. Špekuláciou nechápeme niečo negatívne. Ide o istý druh investičného správania, kedy investor aktívne vyhľadáva investície, ktoré podľa jeho názoru z nejakého dôvodu v budúcnosti dosiahnu vyššie zhodnotenie v porovnaní s inými. Môže ísť napríklad o výber fondov orientovaných na určitý sektor (napr. technológie, financie a pod.), jednotlivých regiónov alebo o časovanie trhu (kedy podiely kúpim, kedy ich predám).
Špekulácia je veľkým lákadlom aj pre mnohých menej skúsených investorov. Prečo? Zjednodušene môžeme povedať, že u bežného investora ide o podľahnutie emócii vyvolanej napríklad prudkým zhodnotením niektorého z fondov (najmä akciových). Vtedy investor vloží časť (alebo všetky) svojich peňazí v nádeji, že rýchlo zarobí. Neuvedomuje si riziko poklesu takejto investície. Napríklad konzervatívny človek pod vplyvom výnosu fondu alebo zaručených rád priateľov, ktorí sú povahovo skôr dynamickejšími investormi, investuje peniaze do akcií. Pritom vie, že ich bude potrebovať už o rok na stavbu domu. Nepríjemným prekvapením môže pre neho byť prudký pokles cien akcií, ako tomu bolo napríklad koncom roka 2007 a začiatkom roka 2008. Niektoré fondy vtedy strácali denne aj niekoľko percent. Takýto vývoj by mohol nerozvážnemu investorovi riadne skrížiť jeho plány, prípadne slabším povahám priniesť nejednu prebdenú noc.
Pre investičný úspech v prípade podielových fondov je prvoradá predovšetkým strategická alokácia (vhodné rozdelenie sumy peňazí do jednotlivých druhov fondov). Tá zvyšuje štatistickú pravdepodobnosť dosiahnutia cieľa až na 94%. Ďalším predpokladom úspechu je vhodne nastavený investičný horizont. Opak sa môže, no nemusí, vyplatiť. A to najmä vtedy, ak investor nemá vytvorenú inú rezervu.
Pre akú stratégiu sa rozhodnete, je len na subjektívnom zvážení vašich zručností, skúseností, schopností niesť riziko i vedomostí o investovaní. Netreba zabúdať na jednu podstatnú vec, ktorou je schopnosť znášať prípadné dôsledky svojich nesprávnych rozhodnutí.
Ľubo Halász
Sales Investment Funds Specialist
mBank