Vážení klienti, Aj v priebehu prázdnin pokračujeme v projekte Bezpečná mBank. Cieľom tohto projektu je vzdelávať a poskytovať užitočné informácie v oblastiach bezpečného používania internetu, Internet Bankingu a platobných kariet. |
V ďalšej časti sa budeme venovať bezpečnému používaniu platobných kariet. Veríme, že nasledujúce informácie sa budú hodiť nielen v období letných dovoleniek.
Základné zásady bezpečného používania platobných kariet
1. Kartu nikomu nepožičiavajte
Svoju platobnú kartu nepožičiavajte ani členom rodiny. Vystavujete sa nebezpečenstvu zneužitia karty.
2. Dôsledne chráňte svoj PIN kód
PIN uchovajte v tajnosti. Za žiadnych okolností ho nikomu neprezrádzajte. Ani svojim rodinným príslušníkom, zástupcom finančných inštitúcií, polícii, či obchodníkom. PIN kód si zapamätajte a nikam nezaznamenávajte.
- TIP: V Internet Bankingu mBank si môžete nastaviť PIN kód, ktorý si ľahko zapamätáte a nebudete si ho musieť zapisovať.
3. Pri výbere z bankomatu buďte ostražití
Najbezpečnejšie je používať kartu v bankomatoch, ktoré sú umiestnené v pobočkách bánk, alebo v ich blízkosti. Tieto bankomaty bývajú strážené kamerovým systémom, ktorý zaznamená, ak by niekto k bankomatu pripevnil napr. čítacie zariadenie.
Pri zadávaní PIN kódu pristúpte k bankomatu čo najbližšie a zakryte si klávesnicu rukou. Dbajte na to, aby váš PIN nemohol nikto odpozorovať.
Ak niekto stojí príliš blízko, požiadajte ho, aby odišiel alebo odstúpil.
U bankomatu si zásadne nenechajte od nikoho radiť. Nikto nemá právo zasahovať do vašej transakcie, či rušiť vás. Ochranka alebo iný personál banky nikdy nesmie zasahovať do transakcií klientov.
Pokiaľ vám bankomat kartu nevráti, alebo vám nevydá peniaze, okamžite kontaktujte vašu banku alebo prevádzkovateľa bankomatu. Od bankomatu sa nevzďaľujte.
Po ukončení transakcie si nezabudnite vziať naspäť svoju kartu a doklad o vykonaní transakcie.
4. Pri platení kartou buďte pozorní
Personál predajne alebo reštaurácie by nemal s vašou platobnou kartou nikam odchádzať. Máte právo požadovať vykonanie transakcie pod vašim dohľadom.
Nikdy nedávajte obchodníkovi kartu ako zástavu, napríklad v požičovni áut alebo motocyklov. V podozrivých prevádzkach radšej plaťte v hotovosti.
Zbystrite pozornosť, ak by sa obsluha v reštaurácii alebo predavač v obchode pokúšali kartu načítať v niekoľkých rôznych termináloch. Pamätajte, že bankové terminály vždy vydávajú potvrdenie o platbých, a to i v prípade, že transakcia nebola úspěšná. Ak z terminálu nedostanete potvrdenie, jedná sa o podozrivú transakciu.
Po platbe skontrolujte, či vám obchodník vrátil naozaj vašu kartu.
5. Sledujte výpisy z účtu
Pravidelne si kontrolujte výpisy z účtu. Ak zistíte akúkoľvek nezrovnalosť, ihneď informujte svoju banku a spornú transakciu reklamujte. Dokumentov, ktoré obsahujú celé číslo vašej karty sa zbavujte opatrne. Pred vyhodením ich radšej roztrhajte, alebo skartujte.
6. Stratu karty nahláste čo najskôr
V prípade, že ste stratili svoju platobnú kartu, okamžite to nahláste svojej banke. Tá vašu kartu ihneď zablokuje a tak zamedzí zneužitiu.
Tipy a zaujimavosti:
Internet Banking mBank ponúka jednu zaujímavú a veľmi užitočnú službu – nastavenie denných limitov na platobnej karte. V praxi to znamená, že si môžete zadarmo v Internet Bankingu, alebo prostredníctvom mLinky kedykoľvek nastaviť na svojej karte limity pre platby u obchodníka a pre výbery z bankomatu.
Ak cestujete do krajiny, kde môže byť riziko zneužitia platobnej karty vyššie, môžete si pre platobnú kartu nastaviť nižší denný limit, ktorý si po návrate z dovolenky opäť zvýšite podľa potreby. Táto služba nie je spoplatnená a limity si môžete meniť zadarmo kedykoľvek potrebujete. Všeobecne však neodporúčame mať nastavený vysoký denný limit a to najmä kvôli prípadnému odcudzeniu, či zneužitiu karty. V prípade potreby si môžete aj zmeniť váš PIN kód v Internet Bankingu.
Vaša mBank