Príbeh zo života
Karol, 53 rokov: „Chlapci v krčme mi dali super tip na darček pre manželku, tak som si povedal, že ho rovno objednám. Pripojil som sa na verejné wi-fi, ktoré majú v krčme zadarmo, a objednal to z mobilu. Keď som sa ráno zobudil, zistil som, že mi niekto z účtu poslal platbu do zahraničia vo výške 2000 EUR. Moja snaha bola teda poriadne drahá...“
Wi-fi. Keď vaše dáta lietajú vzduchom
- Úroveň zabezpečenia verejných wi-fi je ťažké zistiť. Riaďte sa preto jednoduchými bezpečnostnými zásadami a používajte ich iba na čítanie správ a podobne.
- V ostatných prípadoch dôrazne odporúčame používať vlastné mobilné dáta. Hlavne pri používaní aplikácie internet bankingu, pri zadávaní hesiel a pri platení kartou v e-shopoch. Na mobilnom pripojení máte istotu, že vás pri komunikácii s bankou nikto neodpočúva.
- Pri nastavovaní svojho routeru či modemu sa o zabezpečení poraďte s technikom. Ak router nastavujete sami, nastavte si k wi-fi silné heslo.
- Nastavte si kvalitné šifrovanie. S technológiou WPA2 sa k vám nikto bez znalosti hesla nepripojí. Dôrazne odporúčame vyhnúť sa starším protokolom WEP a WPA.
- Využite možnosť skryť meno vášho wi-fi. Ak zvolíte v nastavení routera možnosť skrytia SSID, okoloidúcim ani vašim susedom sa vaše domáce wi-fi v zozname dostupných wi-fi nezobrazí. Ak sa však budete k wi-fi chcieť pripojiť vy, budete musieť zadať presný názov SSID.
- Zabezpečte si mobil a chráňte svoj počítač proti útokom. Je to rovnako dôležité ako využívať len zabezpečené verejné wi-fi.
- Odporúčame nainštalovať si antivírusové programy. Kvalitné antivírusové programy každý deň aktualizujú svoju databázu škodlivého kódu, ktorý sa novo vyskytne na internete. Niektoré z nich tiež kontrolujú aktivitu na domácej wi-fi sieti a umožňujú použiť pre internet banking špeciálny zabezpečený internetový prehliadač.
1. Nikdy neviete, kto verejné wi-fi poskytuje a aké dáta na ňom sleduje. Pokiaľ je to možné, vždy radšej využívajte mobilné dáta.
2. Na verejných wi-fi nikdy nepoužívajte svoje kľúčové účty a prihlasovacie údaje, ako je heslo do internet bankingu či k vášmu e-mailu.
3. Pri menej známych e-shopoch používajte radšej platobné brány, ktoré umožňujú dvojfázové overenie (3D Secure), napríklad autorizáciu pomocou mBank aplikácie (mobilnú autorizáciu) či SMS.
4. Majte v zariadení kvalitný antivírusový program (ochrana internet bankingu je väčšinou síce platená služba, ale za tú istotu to stojí).
5. Do vášho účtu sa prihlasujte radšej pomocou aplikácie mBank než v internetovom prehliadači. Aplikácia garantuje najprísnejšie zabezpečený spôsob komunikácie.