Príbeh zo života
Jana, 28 rokov: „Raz mi prišiel taký zvláštny e-mail. Bola som zvedavá, a tak som klikla na odkaz v e-maile. Viedol však na divné stránky, tak som zatvorila prehliadač a pustila celú vec z hlavy. Po nejakom čase mi prišiel e-mail s informáciou, že sa niekto nabúral do môjho počítača a prevzal kontrolu nad prednou kamerou. Tvrdil, že má moje fotografie, ktoré zverejní, ak mu nezaplatím určitú sumu na bitcoinový účet.“
- Nastavte si silné unikátne heslo k svojmu účtu v počítači, i keď ho práve s nikým nezdieľate.
- Ak máte v PC citlivé údaje, ako sú uložené heslá v prehliadači, citlivé dokumenty a fotografie, počítač nikomu nepožičiavajte.
- Ak to počítač umožňuje, využívajte zabezpečenie pomocou biometrie.
- V prípade, že počítač zdieľate s niekým ďalším, vytvorte si oddelené používateľské účty.
- Investujte do antivírusového programu – ideálne typu NextGen Antivirus (NGAV). Dokáže zabezpečiť zariadenie omnoho lepšie ako tradičné antivírusy, a navyše dokáže predvídať útoky.
- Skontrolujte si, či máte zapnutý firewall. Pomôže vám chrániť počítač pred neautorizovaným prístupom.
Útočníci sa pri nabúraní do vášho počítača môžu dostať k vašej kamere, zábery potom môžu použiť na vydieranie alebo na inú nekalú aktivitu.
Ak vám príde e-mail s informáciou, že má niekto vaše fotografie a zverejní ich, ak nezaplatíte, väčšinou to nie je pravda. Útočníci často len skúšajú, kto sa nechá nachytať a zaplatí. Rozhodne nič neplaťte a rovno kontaktujte políciu.
- Šifrovanie prevedie dáta z počítača do nečitateľnej podoby – sú čitateľné len vtedy, keď počítač odomknete zvoleným spôsobom.
- TIP: Ak počítač predávate, nezabudnite dáta zašifrovať. Prevedenie do továrenského nastavenia je síce dobrý začiatok, ale šikovný heker tieto dáta dokáže obnoviť.