Príbeh zo života
Romana, 27 rokov: „Konečne som sa vydala! Musela som sa o to šťastie podeliť, a tak som na sociálnych sieťach zdieľala fotku svojho občianskeho preukazu s novým priezviskom. Hneď potom sme išli na svadobnú cestu a postovali sme, ako si užívame medové týždne. Idylka! Až do chvíle, keď nám zavolala susedka, že sa k nám do bytu niekto vlámal.“
- Nezdieľajte citlivé dáta. Nikdy neviete, kto je na druhej strane a čo s nimi môže urobiť. Rozmyslite si preto, čo dávate na internet, a opýtajte sa sami seba: poskytli by ste rovnakú informáciu cudziemu človeku na ulici?
- Nezdieľajte fotografie dokladov alebo leteniek. Eufória z nového vodičského preukazu rýchlo vyprchá, keď niekto zneužije vaše osobné údaje. S letenkami asi nikto namiesto vás neodletí, ale môže sa cez čiarový kód pekne „pohrať“ s vašou rezerváciou.
- Nezdieľajte presnú polohu. Niekedy si ani neuvedomujeme, koľko informácií o sebe zdieľame. Chcete sa napríklad pochváliť, koľko ste zabehli? Pozor, či spolu s trasou neuvádzate aj svoju adresu. Niektoré aplikácie tiež verejne ukazujú vašu polohu 24/7.
- Nezdieľajte zážitky z dovolenky v reálnom čase. V kombinácii s informáciami o tom, kde bývate, je to doslova pozvánka pre zlodejov.
- O čo ide? Je to ďalší stupeň zabezpečenia pre váš účet. Na prihlásenie potrebujete dva faktory, napríklad heslo a špeciálny kód pre prihlásenie, ktorý vám príde v SMS.
- Zapnite si druhý faktor všade, kde je to možné. Síce vám to o trochu predĺži prihlasovanie, ale významne sa tým zníži riziko, že vám niekto ukradne účet napríklad na Instagrame alebo Facebooku.
Tip pre vás
Pozor na lovcov druhého faktora! Žiadna metóda nie je 100 %, ani dvojfázové overenie. Predstavte si, že vaše prihlasovacie heslo napríklad niekde uniklo a podvodníkom na ovládnutie vášho účtu už chýba len ten druhý faktor – kód z SMS. Skúsia ho z vás vylákať napríklad tak, že vám na chate napíše „kamarát“, že si k vám na mobil pošle autorizačnú SMS, pretože ten jeho nefunguje. Alebo vám príde e-mail, ktorý vyzerá ako oficiálna správa od sociálnej siete s výzvou na prihlásenie. Pozor si dajte aj na falošné prihlasovacie okná, ktoré vyzerajú úplne rovnako ako tie pravé. Vyhnete sa im, keď sa nebudete na prihlasovaciu stránku preklikávať z odkazov, ale poctivo vypíšete adresu do prehliadača.
Sledujte, lajkujte, zarábajte. Jednoduché, že? Kto by nestál o tak ľahko zarobené peniaze. Lenže, ono je to inak a verte, že akonáhle sa stretnete s podobne lákavou ponukou, ide celkom určite o podvod.
Ak už ste na „prácu snov z domova“ narazili alebo vás dokonca niekto na sociálnych sieťach s podobnou ponukou oslovil, buďte na pozore. Venujte pár minút nášmu článku, aby ste zistili, ako podobný podvod funguje a ako sa chrániť.
Tentokrát totiž nemusí ísť len o vaše financie ale aj slobodu.
Prečo by niekto kradol práve ten váš? Zvlášť, ak používate dvojfaktorové overenie. Jedna možnosť je, že vám ho budú chcieť vrátiť, keď im zaplatíte (aj tak vám ho nevrátia). Druhá možnosť je, že vašu identitu využijú na ďalšie podvody.
Nikdy neviete, kto je na druhej strane. Pod dojmom, že sa bavíte s dobrým priateľom, o dsebe môžete prezradiť viac, než je milé. Od fotografií až po prístupové heslá.
Ľudia majú od prírody tendenciu pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Podvodníci to zneužívajú a v ťažkých časoch vytvárajú online zbierky, ktoré môžu pripomínať overené charity a líšia sa len číslom účtu. Dobre si overte, komu posielate peniaze.