Príbeh zo života:
Lenka, 51 rokov: „Používala som celé roky jedno heslo. Niekto mi poradil, nech si ho z bezpečnostných dôvodov radšej zmením a nepoužívam všade to isté. Tak som si vytvorila hneď dve: heslo123 a heslo321. Aby som to nepoplietla, zapísala som si ich do Wordu a uložila na plochu. Potom sa začal tanec! Na môj facebookový profil začal písať niekto v mojom mene, do e-mailu sa už nedostanem a do internet bankingu tiež nie…“
Ako vyzerá bezpečné heslo
- Rada za milión: vytvorte si pre každý účet unikátne silné heslo!
- Ako vyzerá silné heslo? Každé heslo by malo byť aspoň 12 znakov dlhé. Malo by obsahovať veľké aj malé písmená, číslice aj špeciálne znaky.
- Špeciálne znaky sú napríklad &, %, @, ?, ! alebo bodka. Mäkčene a dĺžne, bohužiaľ, niektoré šifrovacie technológie nepodporujú, preto je istejšie sa im vyhnúť.
- Že si také heslo nemôžete nikdy zapamätať? Máte dve možnosti. Môžete si heslá vymýšľať podľa nejakého vlastného systému, aby ste ich dokázali odvodiť, keď ich zabudnete. My odporúčame druhú možnosť – vytvoriť si nepriestrelné heslo, ako je napríklad „e#GF0RLcB.eSSCotm7“ a uložiť si ho do bezpečnej kľúčenky (označuje sa tiež ako password manager), v ktorej bude bezpečne zašifrované.
- Aké sú najhoršie heslá? Napríklad 123456, admin, heslo, váš dátum narodenia alebo meno1. Zlé sú vlastne všetky heslá, ktoré obsahujú iba existujúce slovo alebo len rad číslic bez ďalších znakov, pretože sa dajú prelomiť za pár sekúnd.
Najbezpečnejší spôsob prihlasovania?
- Pomocou biometrie. Podporuje ju väčšina smartfónov a vy sa vďaka nej môžete do mnohých aplikácií prihlasovať pomocou vášho odtlačku prsta či tváre. Tie sú celkom jedinečné, a preto máte istotu, že sa do vášho účtu nikto iný nedostane.
- Zistite viac o biometrii. Aj keď si nastavíte biometriu, nemali by ste zabúdať na silné heslo. Kombinácia silného hesla a biometrie je ideálna – keď sa zle vyspíte a telefón vás nespozná, heslo je dobrá záloha.