V minulých dieloch nášho seriálu o bezpečnosti, pripravovaného v spolupráci s Avastom, českým antivírusovým riešením, sme vám ukázali, čo je a čo nie je bezpečné správanie na internete. Človek sa ale väčšinou začne riadiť podobnými radami, až keď vie, čo sa mu skutočne môže stať. Preto sme sa rozhodli priblížiť vám aspoň základné riziká. A práve vírusy sú jedným z tých najzaujímavejších.
Názov vírus dostal tento typ počítačových programov preto, akým spôsobom sa šíri - skopíruje sám seba do iného programu, ktorý sa tak stane jeho hostiteľom a zároveň prenášačom. Z počítača do počítača sa potom dostáva kopírovaním tohto hostiteľa, a to ako off-line (keď napríklad vložíte infikované CD alebo flash disk), tak on-line (stiahnutie programu, kliknutie na odkaz), čo je pre neho oveľa ľahšia cesta. Zvládne to v úplnej tichosti, takže nebohý užívateľ koľkokrát ani nevie, že vírusu pomáha.
V lepšom prípade len otravuje
Niektoré vírusy vám zničia deň, iné dokážu zničiť uložené dáta alebo úspory. Vírus je schopný ovládnuť napadnutý systém, takže váš počítač potom napríklad vykonáva akcie, o ktoré ste ho vôbec nežiadali. Odpája vás od internetu, vypína programy, spúšťa iné... Najhoršie prípady bohužiaľ končia deštrukciou dát alebo skôr vytunelováním vášho konta, zatiaľ čo vy vôbec ani netušíte, že sa do vášho zariadenia dostal vírus. Je logické, že hacker chce z útoku niečo mať, a preto ho vykonáva nenápadne. Vírus mu potom umožní získať potrebné vaše heslá.
|
Vyhnite sa nebezpečný situáciám
Nikdy do svojho zariadenia nesťahujte nič, čo dobre nepoznáte, zo stránok, ktoré nepoznáte (a hlavne najmä ak sú plné pochybných reklám na hazard, chudnutie alebo erotické služby). Infikovaný súbor môže číhať v prílohe nevyžiadaného e-mailu, ale aj v odkaze v správe od priateľa na Facebooku. Vírus totiž umožní hackerovi napádať aj profily na sociálnych sieťach a konať za ich majiteľa. Často sa s ním stretnete na stránkach sľubujúcich stiahnutie filmu zdarma alebo v inštalačnom súbore zaujímavého programu. Preto by ste všetky aplikácie mali sťahovať z oficiálnych obchodov, aj keď je to niekedy za poplatok.
Ak máte podozrenie, že je váš systém zavírený, odstráňte všetky dočasné súbory a spustite antivírusovú kontrolu.
Postupom času vznikol rad antivírusových programov, ktoré dokázali zariadenie pred vírusom ochrániť. Avšak, ako sa technológie vyvíjajú, aj hackeri neustále zdokonaľujú svoje škodlivé programy. Je to vlastne ako pretek, v ktorom ste vždy len o krôčik napred. Preto je také dôležité svoj antivírus pravidelne aktualizovať.
Síce sa ustálil názov počítačový vírus, ale dnes už sú škodlivé programy bežné aj na smartfónoch alebo dokonca v strojoch. Napríklad automobilka Tesla, ktorá vyrába elektromobily obsahujúce dômyselný softvér s pripojením na internet, necháva bezpečnosť svojich vozidiel testovať nielen v crashtestoch, ale aj na hackerských konferenciách.
5 najznámejších vírusov
Aby ste mali lepšiu predstavu o tom, čo taký vírus dokáže, predstavíme vám päticu z tých, ktoré sú slávne po celom svete.
Brain - úplne prvý vírus vznikol pred 30 rokmi. V roku 1986 sa šíril len na disketách a v počítači spôsoboval len ich pomalé čítanie.
Michelangelo - o jeho prítomnosti sa vedelo už v roku 1991, ale v napadnutých počítačoch nič nerobil. Až v roku 1992 v deň narodenia Michelangela Buonarroti spôsobil v desiatkach tisícoch počítačov nedostupnosť niektorých dát pre bežného užívateľa.
Melissa - v roku 1999 sa ako prvý šíril prílohou e-mailov. Príjemca e-mailu si myslel, že otvára dokument s adresami pornografických stránok a prístupovými heslami. Namiesto toho rozoslal kópie vírusu všetkým ľuďom vo svojom adresári. Vírus síce neškodil, ale šíril sa tak rýchlo, až zavinil zrútenie vtedajších e-mailových serverov.
I Love You - to vírus len sľuboval, ale pritom sa predovšetkým snažil získať čísla a PIN kódy kreditných kariet. Ako príloha e-mailu sa v roku 2000 dostal k 10% všetkých počítačov s pripojením na internet, teda k neuveriteľným 45 miliónom. Škody, ktoré zavinil, sa vyšplhali na 5,5 miliárd USD.
Flame - špekuluje sa o tom, že moderný a veľmi rafinovaný vírus vytvorila v roku 2012 niektorá z vládnych inštitúcií, aby mohla na diaľku kontrolovať osoby kdekoľvek na svete. Používa váš mobil, ako sa mu zapáči - nahráva zvuk, natáča videá alebo napríklad ukladá, čo napíšete. Získané dáta potom samozrejme odosiela na patričný server.