2017-06-20 12:10:00

Investujete prvýkrát? Poradíme vám ako na to

tím_mBank, aktuality, produkty, o-investovani

Nemusíte byť žiadny expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás.

 

 

Aký je váš cieľ1. Aký je váš cieľ

Investičný alebo sporiaci produkt si zvoľte podľa toho, aký je cieľ vášho sporenia. Malo by vám zhodnotenie úspor zabezpečiť spokojný dôchodok? Či skôr budúcu dovolenku, alebo finančnú rezervu? Najdôležitejším kritériom je vedieť, na čo budú vaše úspory slúžiť. Potom si môžete vybrať, kam svoje financie vložíte.

 

 

Koľko chcete investovať2. Koľko chcete investovať?

Sami najlepšie viete, akú časť výplaty máte k dobru a chceli by ste ju zhodnocovať na finančnom trhu. Naša rada je, aby ste s určenou sumou nakladali rozvážne. Odporúčame rozdeliť si ju a investovať len časť. Zvyšok si nechajte ako rezervu na nečakané udalosti a využite napríklad niektorý z našich sporiacich produktov –  eMax Plus, mVklad alebo mSporenie.

Aby ste sa začali orientovať na trhu investícií, nepotrebujete veľké čiastky. Využite skvelú možnosť, ktorú vám naše podielové fondy ponúkajú, a spočiatku investujte len malé sumy. S mFondami môžete začať už od 15 EUR.

 

 

Kedy chcete vidieť výsledky3. Kedy chcete vidieť výsledky

Záleží na tom, aké sú vaše priority. Ako dlho chcete mať peniaze investované, aký výnos očakávate a aké riziko chcete pri očakávanom výnose podstúpiť. V praxi platí: čím vyšší očakávaný výnos (za čím kratší čas), tým vyššie riziko investície. A opačne – pri investícii s najnižším rizikom je očakávaný výnos i v dlhodobom časovom horizonte nižší.
Chcete získať menšiu čiastku za pár mesiacov, alebo väčšiu až za pár rokov? Vopred si prepočítajte, za ako dlho sa s daným typom fondu dostanete na vytúžený zisk. Obzvlášť pri dlhodobých investíciách musíte zohľadniť infláciu. Tá totiž ukrajuje z hodnoty úspor, a preto veľa ľudí pri výbere fondu uprednostňuje skôr garanciu výnosov než ich maximálnu výšku. Vyberajú si fondy, ktoré majú predpoklad zarobiť alebo sa aspoň nedostať do straty aj napriek inflácii.

 

 

Jednorazová, alebo pravidelná investícia4. Jednorazová, alebo pravidelná investícia?

Obe majú svoje výhody – pri jednorazovom investovaní sa oplatí vložiť do fondu väčšiu sumu a počkať si pár rokov, kým sa patrične zhodnotí. Pre dlhodobejšie sporenia sú vhodné skôr rizikovejšie fondy, teda také, ktoré majú vo svojich hodnotách veľké výkyvy – napríklad akciové.

Ak zo svojho pravidelného príjmu zvládate odkladať určitú časť na sporenie, môžete ju rovnako tak pravidelne investovať. Ide len o malú sumu? Žiadny problém. Jednoznačným plusom pravidelného investovania, najmä na začiatku sporenia, je nižšie riziko nesprávneho načasovania investície. Keď ukladáte pravidelne – napríklad každý mesiac – priemerujete nákupnú cenu akcií v čase. To znamená, že nakupujete počas rastu i poklesu trhov.

 

 

Aký fond je pre vás najvhodnejší5. Aký fond je pre vás najvhodnejší

Po zvážení predchádzajúcich krokov by ste už mali vedieť, ktorý fond sa vám najviac hodí. Ak stále váhate, vyplňte náš krátky dotazník – pomôže vám odhaliť, aký ste typ investora.

Navyše sa nemusíte obmedzovať len na jeden fond, je dokonca lepšie rozložiť svoje financie do viacerých investičných fondov a v prípade poklesu finančných trhov sa tak vyhnúť riziku zníženia celej hodnoty vašej investície.

Váhavým investorom určite uľahčí rozhodovanie naša špecialita – TOP 5. Na webe zobrazí táto služba 5 fondov, do ktorých naši klienti v uplynulom týždni investovali najviac.

 

 


 

4 rady pre začínajúcich investorov4 rady pre začínajúcich investorov

 

 


 

5 najčastejších otázok začínajúcich investorov